Kuna olen laste kõrvalt palju kodus olnud, siis ei ole saanud aktiivset sissetulekut piisavalt teenida. Olen tegelenud siis enda passiivse sissetuleku kasvatamise ja suurendamisega. Vaatasin üle oma mikroinvestseerinud, ehitan veebilehti ja olen nõustanud inimesi tasuta nende võlaasjades. Seega ei istu niisama kodus, vaid õpin koguaeg midagi uut.
Lisaks rahaasjadest blogile on mu teiseks passiivse sissetuleku ehitamise allikaks hiina keele õpetamine, mistõttu õpin hetkel Tallinna Ülikoolis mikrokraadi erialal “Õppimine ja õpetamise alused”. Sellega koos õpin HSK 5 (hiina keele rahvusvaheline eksam) eksamiks (tähtaeg kevad 2024). Pärast mikrokraadi omandamist olen planeerinud jätkata õpinguid Hiinas. Tahan luua eesti keele baasil hiina keele kursuseid ja õppevahendeid.
Need on ainult mõned laused enda tegevustest ja eesmärkidest. Kuna seetõttu hoian oma blogi statistikal tihedalt silma peal (sest boss mina on selle tööülesannete hulka kirjutanud 😀 ) siis märkasin, et millegipärast tuleb Merje blogist külastusi. Ta oli kirjutanud blogipostituse, kuidas koolitusi teevad inimesed, kes ei tea, millest nad räägivad. Näiteks oli toonud minu blogipostituse, mille olin ühe Facebooki grupi kohta kirjutanud.
Eile üle pika aja sattusin tema blogisse, sest mul tuli Facebookis ette tema peagi toimuv koolitus, kus ta õpetab inimesi samm-sammult rahalise heaoluni minema.
Mõtlesin, et no tore – ta on oma võlgadest siis välja rabelenud ja õpetab teisigi inimesi seda tegema. Loen blogi… Kohe on postitus, kuidas ta jättis üüri maksmata, ta visati välja ja siis ta pidi võtma laenu Facebooki grupist. Kui laenu maksmise tähtaeg kätte jõudis, siis ta ignoreeris laenuandjat ja nüüd leiab, et eriti ebaviisakas on laenuandjast see, et too talle väljaspool tööaega kirjutas, pealegi pole neil korrektset lepingut ja laenuandja peaks omalt poolt ise pakkuma võimalusi
Koolitusest
Koolituse ettepanekut on mulle korduvalt tehtud. Olen seda koguaeg edasi lükanud, nagu ka raamatu kirjutamist (aga jällegi kodus passides on 7000 sõna kirja saanud ja materjal on olemas). Merje arvates ei saa olla tegemist asjaliku koolitusega, kuigi eelmisel aastal õnnestu mul esineda Jekaterina poolt korraldatud kolmel rahatarkusepäeval. Koolitus on tasuliselt järelvaadatav. Ka on ilmunud mitmed artikeid Naistelehes, Nipiraamatus, Pere ja Kodus, kus ma enda kogemuslugu ja nõuandeid jaganud olen. Ajakirjanikud aegajalt võtavad ühendust, et küsida arvamust seoses elatisega (kellelt veel küsida, kes saab ja peab maksma elatist ning on iga selle küljega isiklikult kokku puutunud). Seega ei ole tasuta koolituse näol tegemist minu päris esimese ülesastumisega. Ka #Kogumispäevik on mulle koostööd pakkunud varasemalt aga pärast elatisvõla tasumist võtsin aja maha, et uued eesmärgi seada.
Rahatarkuse päevast mulle meenub ainult see, et olin korralikult närvis ja tagantjärgi mul sellele kogemusele mõeldes ikka käed veidi värisevad. Siiani pole kindel, kas ma üldse midagi asjaliku rääkisin? Pole julgenud seda videolõiku tagatjärgi vaatamiseks küsida 😀 Lohutan ennast sellega, et see oli mu esimene avalik esinemine ja esimene kord läheb alati aia taha. Õppisin, kuidas asju järgmine kord paremini teha.
Olen lugenud läbi kõik rahatarkuse raamatud läbi ja osalenud ka teistel koolitustel. Näiteks minu blogis saab lugeda tasuta, seda mida Taavi Pertman õpetab oma 19 eurot väärt rahaasjad korda töötoas.
Töötoa käigus:
- Saad ülevaate sellest, kuhu su raha kulub.
- Omandad erinevad lähenemised, kuidas oma kulutusi paremini juhtida ja kontrollida.
- Leiad viise oma kulude vähendamiseks.
- Kaardistad oma hetkelise finantsolukorra, selle tugevused ja puudused.
- Lood kindla plaani oma ebasoovitavatest kohustustest vabanemiseks.
- Laod vundamenti kindlama ja turvalisema finantstuleviku jaoks.
Võlgnikuna ma püüdsin oma olukorrast välja rabeleda aga kõik need väidetavalt asjalikumad inimesed oskasid aidata ainult neid, kellel on sissetulek olemas. Sissetulek, millega palgapäevast palgapäevi ära elada. Nt Kristi Saare oli õpetaja, mitte alampalga saajast koristaja väikelapsega. Mul ei olnud enda olukorra osas kellegi poole pöörduda, et teadmisi saada või motivatsiooni. Alustuseks ei julge enamus üldse oma prohmakatest rääkida, pigem ikka väikesest võitudes. Ma võiks ju enda tasuta koolituse välja reklaamida ju sellega, et tule kuula kuidas poole miinimumiga elatsivõlg ära maksta aga siis mulle tunduks, et tahan õhku müüa.
Üüri maksmata jätmine
Veelkord kiire ülevaade. Sa oled üksikvanem, kes kasvatab üksinda alla kolme aastast last, kes on sageli haige (Mu noorimal lapsel on koljuvõlvil tsüst. Kui ta oli 9 kuune, siis selgus, et ta pea oli arengust maas, saime päris tihti uuringutel käia, et tegemist ei oleks arengut takistava moodustise või halvaloomulise kasvajaga, Eestis pidi ainult üks laps sellega olema ja temaga nii hästi ei läinud, seega nõu küsiti ka Soome neurokirurgilt. Praegugi pole keegi päris kindel, kas tuleks opereerida). Sõimes või lastehoius on see tavapärane, et lapsed haigestuvad sagedamini. Tuleb hakkama saada. Vahel tähendab see seda, et kõik arveid ei saa korraga tasutud. Sissetulekut lihtsalt ei ole piisavalt, isegi kui sa püüdlikult näpuga järge ajad.
Ka tuleb aru saada, et mul on veidi teistsugune olukord. Mul on ette nähtud konkreetne summa igakuiselt kulutamiseks. Passiivse sissetuleku teenimine ei tähenda, et ma saan selle raha omale pihku, et jooksavid arveid tasuda. Kogu üleliige raha läheb siiski kohtutäiturile.
Kõigepealt ei saa tööle minna, et ise raha teenida ja siis lapse teine vanem otsustab ülalpidamises mitte osaleda. Mu töötasu päevas on keskmiselt 100 eurot. Olen kaks nädalat kodus ja kaotan 1000 eurot oma töötasust. Sain 140 eurot Haigekassalt (imestan, et üldse sain – seaduse kohaselt kohtutäitur võib ajutist töövõimetoetust arestida) ja ülalpidamise kohta öeldi mulle, et ma tegelen väljapressimisega. Mismoodi 140 euro eest arveid tasuda?
Minu sissetulek on suurem kui minu konto kasutuslimiit. Kasutuslimiit pärast elatisvõla tasumist on õnneks piisav, et igakuiselt toime tulla aga ma alles sain selle tasumisega ühele poole. Varem oli mul igakuiseteks kuludeks 292 eurot ehk pool miinimumi – ilmselgelt on üürihinnad kõrgemad ja minu endine abikaasa pärast abielu pere ülalpidamises ei osalenud. Olen olnud piisavalt asjalik, et kuidagi toime tulla ja vähendanud võlgnevusi. Tähtaegade ületamine on paratamatu osa olnud. Teate kui raske on kui sissetulekud on väiksemad kui igakuiselt vajaduspõhised kulud
Seda küsimust esitatakse mulle sageli, et kuidas saab 292 euro eest üldse elada, rääkimata võlgade tasumisest – teema, mida peale minu mitte üks ekspert ei valda. Kuigi ma pole kogusummat lõplikult ära tasunud, siis mulle endale tundub küll vahel, et tegelen mustkunstiga, et ära elada. Mul siiani imelik, et ma ei ole enam elatisvõlgnik ja viimase tuludeklaratsiooniga mul ülalpidamisega ühtegi võlga ei ole.
Lepingud
Mulle meeldis eelmise korteri omaniku suhtumine, kes toimis lepingu järgi. Ta ei kirjutanud mulle igal suvalisel hetkel ega tegelenud inkasso moodi väljapressimise ja kiusamisega. Ta isegi ütles, et väga kahju, et olukord selliseks kujunes. Me sõlmime lepinguid just sellepärast, et on mille järgi tegutseda. Pole vahet kumb pool siis lepingut rikub. Leping ei tähenda, et üürileandjad on nö head ja üürnikud halvad. Olen näinud igasuguseid olukordi ja mulle tuleb veel praegugi Naisinvestorite grupist kaudu kirju (ühele viskasin lõpuks nalja, et peaks raha küsima hakkama 😀 ), et ma enda korraliku üürilepingu põhja jagaksin. Üürilepingus on selgelt kirjas, mis olukorras leping üles öeldakse ja mis sellele järgneb. Samamoodi on laenulepingutega ja juriidikas üldiselt. Leping määrab ära, kuidas asjad toimivad, mitte, et üks lepingu osapool otsusta omavoliliselt väljaspool lepingut teist osapoolt kividega loopida.
Rahaline heaolu
Rahatarkus või rahaline heaolu minu jaoks ei tähenda, et rahaasjad on alati ideaalselt korras, vaid seda, kuidas oma olukorraga toime tulla kui need seda ei ole. Inimesed, kes ütlevad, et maksa ära, mis su probleem on – neil on raske aru saada, mis seal nii rasket ikka olla saab. Aga millest sa maksad kui sissetulekud puuduvad? Maksa ära! Võta vastutus! Mine tööle! jne. Öelda on lihtne, reaalselt midagi ära teha on palju keerulisem, sest sa ei alusta eelarve tegemisest ja kulude kokkuhoiust, sa alustad sellest, et sul oleks üldse sissetulek.
Ma ei tea miks ülejäänud nõustajad tahavad jätta muljet nagu rahaasju on lihtne korda saada, et piisab ainult eesmärkidest ja eelarve tegemisest, säästude kogumisest. Nad ei keskendu piisvalt sellele osale, kus inimene on ellujäämisfaasist allpool nagu uppuja, kes õhku ahmib.
Pole kerge kõike tasakaalu hoida, et võlgnevused vähenevad, passiivsed tulud kasvavad ja jooksvate kulude näol uusi võlgnevusi juurde ei teki ning kõige selle juures kasvatad üksinda alla kolmeaastaseid lapsi. Jah, aegajalt olen rongist maha jäänud pärast viimase lapse sündi, kuid tema kasvab, tema immuunsus kasvab ja ühel hetkel ei ole tatine nina takistuseks tähtaegadest kinni pidamisel. Olen tahtnud võlgnevuste kohta postitust teha aga hetkel EMTAs kajastub ühte võlgnevust kaks korda ehk siis kogu nõuet näitab suuremana kui see olema peaks ja mu esimene nõuete leht on kolimise käigu kaduma läinud.