Subscribe
Notify of

27 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Guest
Lugeja
11 days ago

Kui inimesel on puhasväärtus positiivne, ütleme 25000€ ning ta kulutab 1000€ kuus, siis tema rikkus aastates on 25000/1000=25 kuud ehk natuke üle kahe aasta. See tähendab et kui tal pole muud sissetulekut, siis ta kulutaks oma neto väärtuse kahe aastaga ära. Teisisõnu, samas tempos kulutades jõuaks tema puhasväärtus kahe aastaga nulli.

Kui sinu puhasväärtus on negatiivne ja tahad sarnast arvutust teha, siis pead arvutama, mitme aasta pärast jõuaks sinu puhasväärtus nulli (kui maksad oma võlad samas tempos edasi ja uusi võlgnevusi ei teki). Selleks pead arvutama, kui palju on sinu võlgnevused viimase aasta jooksul vähenenud. Ütleme, aasta tagasi oli puhasväärtus (pakun huupi) -28000€, nüüd on see -25500€, järelikult oled aastaga ära maksnud 2500€. Mitme aasta pärast jõuab puhasväärtus nulli kui samas tempos jätkad? 25500€/2500€ = 10 aasta pärast, ehk “rikkus” on -10 aastat. 

Kui tahad iseenda vastu aus olla, siis tee see arvutus õigete numbritega läbi. 

Guest
Lugeja
9 days ago
Reply to  Gätlin

See arvutuskäik kehtib positiivse puhasväärtuse puhul. Kui puhasväärtus on negatiivne, siis ta sellisel kujul enam ei kehti.
Kas sa tahad öelda, et mida suuremad on igakuised kulud, seda kiiremini jõuab puhasväärtus nulli? Ehk mida rohkem sa kulutad, seda kiiremini saad võlavabaks??! Ei tundu ju loogiline!

Guest
Lugeja
9 days ago
Reply to  Gätlin

Annan sulle lihtsa ülesande, õpetaja ja võlanõustajana peaksid sellega kergesti hakkama saama.

Ütleme, et meil on 3 võlgnikku. Igaühel on puhasväärtus -15000€. Igaüks kulutab 1500€ kuus.
Võlgnik nr 1 teenib 1000€ kuus.
Võlgnik nr 2 teenib 2000€ kuus.
Võlgnik nr 3 teenib 3000€ kuus.
Küsimused:
1) kui kiiresti jõuab võlgniku nr 1, nr 2 ja nr 3 puhasväärtus nulli?
2) mis on võlgniku nr 1, nr 2 ja nr 3 puhasväärtus 10 kuu pärast?

Guest
Lugeja
9 days ago
Reply to  Gätlin

Igakuised kulud on neil kõigil 1500€, see on ülesandes täitsa olemas (kõik, mis üle jääb, läheb kohustuste katmiseks). Lihtsuse mõttes arvestame, et muid varasid ei ole ja ainuke sissetulek on palgatulu.
Sa ei pea siin kindlasti Roosaare arvutuskäiku kasutama, see on põhikooli matemaatika.

Guest
Võlglase Blogi
9 days ago
Reply to  Lugeja

Lihtne talupojaloogika, mis ei tea mitte midagi Roosaare valemist, ütleb järgmist. Aga kui siin mingid vigurid ka mängus on, siis ilmselt on valed vastused…
1) nr. 1 ei jõua kunagi nulli, nr. 2 jõuab 30 kuuga ja nr. 3 jõuab 10 kuuga
2) nr. 1 on 10 kuu pärast -20000, nr. 2 -10000 ja kolmas on siis nullis

Guest
Lugeja
8 days ago

Täpselt nii ongi! Talupojaloogikast ongi siin kõvasti rohkem kasu, kui Roosaare valemist 🙂.

Guest
Lugeja
8 days ago
Reply to  Gätlin

Ma ei kahtle selles, et sa tead oma varasid, sissetulekuid ja kohustusi. Aga sinu arvutuskäik paneb tõepoolest kahtlema. Kui sul on praegune puhasväärtus -25500€, siis selleks, et 1.5 aasta pärast nulli jõuda, pead sa maksma kohtutäiturile IGA KUU üle 1400€. 25500/18=1416€.
Julgen arvata, et see ei ole sinu PRAEGUNE reaalsus.

Muidugi tohib (ja peabki) unistama, muidugi võib seada endale ambitsioonikaid eesmärke. Aga kõigepealt peab siiski reaalsusele otsa vaatama. Ning seda sa ei taha või ei julge teha.

Last edited 8 days ago by Lugeja
Guest
Lugeja
7 days ago
Reply to  Gätlin

Tead, mulle täitsa meeldib inimestega rahaasju arutada, ja seda ka täitsa avalikult. Sõbrad-tuttavad ikka vahel tulevad nõu küsima finantsteemadel, sest teavad, kui suurest vaesusest ma välja tulin ja minu teekond inspireerib neid.
Aga ma näen päriselt ka esimest korda inimest, kes justkui kutsub lugejaid kommentaarides oma arvamust avaldama, AGA samas sind absoluutselt ei huvita nende arvamus. Lugesin kõik sinu postitused läbi ja mul on üsna detailne ettekujutus olemas sinu rahaasjadest. Täitsa siiralt tahtsin pakkuda sulle kõrvalist vaadet. Aga noh, sa ei taha absoluutselt kaasa mõelda, ainult sinu arvamus on õige.

Guest
Lugeja
7 days ago
Reply to  Gätlin

Tohoh, nüüd läheb põnevaks. Alles sa raiusid, et võlgnikul ei tohi varasid olla, isegi mitte paarikümmend euri sukasääres, rääkimata kinnisvarast. Aga nüüd siis selline lugu…

Guest
Lugeja
6 days ago
Reply to  Gätlin

Kui sa ei oma seda kinnisvara, vaid sul on õigus kinnisvara müügist saadud tulule, siis ei saa ju öelda, et sul on kinnisvara.
Kui inimene ostab endale kodulaenuga korteri, siis kellel on kinnisvara, inimesel või pangal? Muidugi inimesel. Kuna kodulaenuga ostu puhul seatakse hüpoteek panga kasuks, siis pangal on teatud õigused seoses selle kinnisvaraga. Aga ei saa öelda, et pangal on kodulaenuvõtja kinnisvara.

Guest
Lugeja
2 days ago
Reply to  Gätlin

Ma proovisin sulle selle näitega selgeks teha, et kui isikul A (kes võib olla nii eraisik kui ka juriidiline isik, nt pank) on teatud õigused seoses isiku B kinnisvaraga, siis isik A ei saa öelda, et tal on kinnisvara. Sina ei saa öelda, et sul on kinnisvara, seni kuni sinu nime pole kantud kinnistusraamatusse.

Guest
Lugeja
2 days ago
Reply to  Gätlin

Ma ei taha sind kahtlustada selles, et sa kellegi surma ootad, aga ma ausalt ei saa aru, kuidas see kinnisvara (mida sa ei oma) peaks sul aitama võlad ära maksta 1.5 aasta jooksul.

Guest
Lugeja
6 hours ago
Reply to  Gätlin

Tänan soovituste eest, ma täiendan ennast pidevalt selles valdkonnas. Mul on lisaks korralikule aktiivsele sissetulekule ka passiivne sissetulek (üüritulu, dividendid, võlakirjaintressid). II ja III sammas ka alles ja tempokalt kasvamas. Hakkan nüüd vaikselt liitintressi mõju ka tundma, nii et portfell kasvab järjest kiiremini. Ma ei ole keegi, kes elab palgapäevast palgapaevani (kuigi palgatulu on ka oluline).

Kas sa tead, kui suur oli minu sissetulek 9 aastat tagasi? 75 eurot kuus (õppetoetus ja lapsetoetus), sest vanemahüvitis sai läbi ja tööle ma ei jõudnud kooli ja väikelapse kõrvalt veel minna. Praegu on sissetulek mitukümmend korda suurem. Tookord oli minu varaks vaid mõnesajaeurine meelerahufond. Nüüd on varad umbes 100 korda suuremad (ikka plussmärgiga). Ma pole saanud lotovõitu ega pärandust, kõik on ikka oma töö ja vaevaga teenitud. Nii et ei, ma ei mõtle teistmoodi.

Aga kas sa tead, mis on kõige suurem erinevus meie mõtteviiside vahel? Miks on minu puhasväärtus viiekohaline number pluss-märgiga, sinul aga viiekohaline miinus-märgiga? Mina oskan teha vahet reaalsusel ja eesmärkidel/unistustel, aga sina ei oska.

Räägid kogu aeg vajaduspõhistest kuludest, aga sa ei tee vahet, mis on vajadused ja mis on soovid (needs vs wants). 600€ üürikorter ei ole vajadus (ei, odavamad üürikorterid Sakus ei ole kõik ahiküttega!). Autokool ei ole vajadus. Reisimine ei ole vajadus. Maksta hiigelsummasid panga teenustasudeks ei ole vajadus (oma eelmises blogis küsisid nõu ja sulle anti hulga soovitusi, kuidas pangatasudelt kokku hoida, aga sa pole neid kuulda võtnud). Jne jne.

Nii palju ma mõtlen tõesti teistmoodi, et kui mul on rasked ajad, siis ma olen nõus AJUTISELT väga tagasihoidlikult elama, piltlikult öeldes peldikus elama ja kartulikoori sööma. Sellest on kasu kahel põhjusel – esiteks niigi raske olukord ei lähe veel hullemaks ja teiseks annab see alateadvusele signaali, et midagi on vaja muuta. Aga mis signaali sa oma alateadvusele annad, kui elad juba praegu mõnusas avaras kodus, juba praegu reisid, juba praegu saad juhiload ja hakkad autoga sõitma? Sa annad signaali, et midagi pole vaja muuta, kõik on niigi hästi. Loomulikult võib ennast vahel premeerida ja väikseid rõõme lubada endale ja lastele, aga see ei tohi kujuneda elustiiliks.

Sa räägid AASTAID juba oma ettevõtlustulust, passiivsest tulust jne. Aga reaalsus on see, et sinu ettevõttel pole niigi palju tulu, et kodulehe ülalpidamise kulud kinni maksta (maksad need kulud eraisikuna). Ja tead mis? Su ettevõttel ei hakkagi paremini minema kui alateadvuse meelest on elu niigi mõnus! Alateadvus lihtsalt ei anna energiat selle jaoks.

Nii palju rahatarkust sulle minu poolt. See on sinu elu, sinu raha, sinu võlad – ja sinu otsus, mida nendega peale hakata. Aga ära imesta, miks su rahaasjad kogu aeg ülesmäge ei lähe. Ja miks kahe või isegi viie aasta pärast sa ei ole ikka veel võlavaba, sul on ikka veel konto arestitud ja sa ei saa kunagi kindel olla, kas sul jätkub järgmistel kuudel raha, et üüri maksta.

Guest
Noo mida
7 days ago
Reply to  Gätlin

Kuidas su puhasväärtus peaks nulli jõudma, kui sa reaalselt ei maksa iga kuu 1400 eurot kohtutäiturile? Sa reaalselt oled võlgu ja nagu see väga lihtne matemaatika, et kui tahad nulli jõuda, siis pead ikka oma võlad ära maksma.Elatisvõlast sa said ju ka vabaks ainult tänu sellele, et võtsid II samba raha välja, mitte et sa oleks meeletult oma tulusid kasvatanud.

Guest
Võlglase Blogi
8 days ago
Reply to  Gätlin

Gätlin, mul on ainult üks küsimus – kas sulle endale ei tundu, et sa mõtled üle? Sa elad oma elu kuidagi liiga keeruliseks.

27
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x