Kommenteeri

Kuidas vabaneda elatisvõlast?

Eelmisel aastal õnnestul mul ära tasuda elatisvõlg. Tahan jagada tegevusi, mis aitasid mul selle vabanemiseni jõuda. Mul kulus aastaid, sest enamasti ei olnud tuge kuskil saada ja mul tuli ise tee leida, kuidas sellest võimatust olukorrast välja tulla. 
Enne kui ma saan jagada neid samme, mida ma tegin, siis pean ütlema, et väga oluline on alustuseks mõista, mis on elatis ja miks me seda üldse maksma peame. Elatis on lapse ülalpidamiseks mõeldud raha ja igaljuhul tuleb oma lapsi üleval pidada. Küsimus on selles, kuidas ülalpidamiskohustust jaotada?
  Sellel aastal jõudsime lõpuks olulise muudatuseni elatise süsteemis, kus lahutatud või lahku läinud vanemate vahel toimuks laste ülalpidamine võrdselt. Elatis on mõeldud lapse tegelike vajaduste katmiseks, kus võetakse arvesse laste statistiline keskmine ülalpidamiskulu. Olen aastaid arvutanud välja enda laste kulu ühe vanema kohta.  Eelarvet pidades on võimalik vajaduspõhiselt hakkama saada ka väiksema summaga kui mõlemad vanemad reaalselt panustadav ja ei elata üle enda võimete. Varasem pool miinimum oli liiga kõrge summa, eriti kui arvestada seda, et vanem ise peab enda ülalpidamiseks arvestama pool miinimumi kui ühe lapse ülalpidamiseks oli mõeldud pool miinimumi mõlema vanema poolt. Lisaks saab ainult üks vanem riigi poolset toetust ja teine ei saa. 
 Nii elatise kui ka elatisvõla juures tuleb meeles pidada, et tegemist on lapse ülalpidamisega isegi kui see raha läheb teise vanema taskusse. Siinkohal ei saa seadusest mööda minna. 
  Muidu ei oleks mul elatise maksmisega mingit probleemi aga iga kord kui ta küsib (millal elatis laekub?), siis tahaks küsimise peale teisele vanemale panniga kuklasse virutada. Sest ta ei näe seisu minu rahakotis ja ta ei tea, millal seal raha on, kui palju on ja kuhu see kaob. Me kumbki ei saa arvesse võtta teise vanema rahalist olukorda. Ja võib olla see elatismaksja või elatisvõlgnik teeb juba niigi endast kõik oleneva, et raha oleks, arved saaks makstud jne. Raske on mitte emotsionaalne olla kui asi puudutab raha. Paraku on seadus püüdnud teha kõik selleks, et lapsed oleks üleval peetud mõlema vanema poolt ja kõigil lapsevanematel tuleb anda selles olukorras endast parim.
 Ühesõnaga tuleb teha midagi eriti rasket - emotsioonid kõrvale jätta. Rahaasjade juures, eriti võlgade juures emotsioonid tuleb kõrvale jätta ja lihtsalt tegutseda. See ei tähenda muidugi, et sellel teekonnal ei võiks tunda rõõmu ja olla õnnelik ning teha asju, mis rõõmu toovad. See kõik on teekond, millel olla ja kus saab oma valikuid teha.

Aga siin on nimekiri tegevustest, mida sa saaksid kohe praegu teha:
 - Otsi töö ja vii tulumaksuvaba miinimum nulli. Kui töötasu aasta peale tuleb alla 6000 euro, siis  saab järgmisel aastal kogunenud tulumaksutagastus kasutada võlgnevuse tasumiseks. Mulle meeldi idee, et saaks investeerimist kasutada võlgnevuse tasumiseks ja see oli üks minu esimesi nö investeeringuid. 
- Veendu et sinu töötasust laekuks vähemalt 115 eurot kohtutäiturile elatisvõla katteks, et vältida elatisabi korras riigile võlgnevuse tekkimist. See on teema, mida võlgnikele ei räägita. Kui kohtutäiturile midagi ei laeku, siis kasvab igakuiselt võlg riigi ees 100 eurot. Mina ei teadnud, et minu kohta elatisabi saamiseks selline avaldus on tehtud ja kui teada sain oli juba pea 2000 eurot võlgnevust riigi eest tekkinud. Samuti tegelikult ei aegu elatisvõlg 10 aasta pärast, vaid 10 aasta pärast aegub esimene maksmata jäänud elatise osamakse. Seega tuleb aegumist oodata 28 aastat ja rohkem. Jah, mulle on soovitatud elatisvõlg maksmata jääda ja oodata aegumist aga mida rohkem ma sellesse teemasse vaatasin selgus, et elatisvõlg tegelikult ei aegu või on selle ootamine väga mõtetu.
- Pöördu kohaliku omavalitsuse poole. Kuna pool miinimumi ei pruugi katta sinu igapäevaseid kulutusi, siis pöördu kohaliku omavalitsuse poole toetuste saamiseks. Veel on asi, mida elatsivõlgnikele ei räägita. Toimetulekutoetuse taotlusele märgitakse ära ka makstud elatis sissetulekute alla miinusmärgiga. Ka õiguskantsler on soovitanud pöörduda kohaliku omavalituse poole neil kellel on võlad või majanduslikult raske. Ka mina sain mõnda aega toimetulekutoetust, mis aitas mul jalad alla saada. 
- Pöördu elatise vähendamiseks kohtusse. Kohus võib mõjuval põhjusel elatist vähendada. PKS § 102 ütleb, et vanem peab kasutama enda varalisi vahendeid laste ülalpidamiseks ühetaoliselt. Ja vanem seda teebki kui ta käib tööl ja tasub elatist. Tihti jääb lahti seletamata ka mõjuv põhjus elatise vähendamiseks. Mõjuv põhjus võib olla muu hulgas vanema töövõimetus või olukord, kus vanemal on teine laps, kes elatise väljamõistmise korral käesoleva seaduse §-s 101 sätestatud ulatuses osutuks varaliselt vähem kindlustatuks kui elatist saav laps.
 Hästi tuleks tähele panna sõnapaari muu hulgas ehk siis teine laps ja vanema töövõimetus ei ole ainsad põhjused, millega saab elatis vähendada. Mina tõendasin ära, et lapse kulud on väiksemad kui need, mis isa esimeses kohtulahendis välja tõi. Samuti on muudetud perekonnaseadust ja sealt leiab veel argumente, mida kasutada. Kohus on leebem kui vanemal on töö ja kasutab enda vahendeid lapse ülalpidamiseks ja võtakse arvesse ka varasemast palju rohkem asjaolulisid. 
- Tee endale III pensionisammas. Isegi kui on võlad ja majanduslikult keeruline, siis tuleb leida võimalusi enda tuleviku panustamiseks. Mina olen teinud III pensionisamba, kuhu aegajalt ikka midagi panen. Kõigil lastel on ka kasvuhoiused. Investeerimisega ei pea samuti ootama kuni võlad on tasutud.
- Kui sa pole veel II pensionisammast välja võtnud, siis kaalu võimalust elatisvõla tasumist sellega. Ka osaliselt elatisvõlast vabanemine võib võimaldada sissenõudjaga maksegraafiku tegemist ülejäänud elatisvõlale või teiste ülalpeetavatele mõeldud ülalpidamisega arvestamiseks juhul kui võlgnikul on teisi ülalpeetavaid kellega ei arvestata.
- Kaalu õppimisvõimalust, et saada tööturul rohkem valikuvõimalust. Oma oskustesse investeerimine on see, mis võimaldab sul saada suuremt töötasu. Eriti kui sul pole näiteks nutti ja/või julgust ettevõttega algust teha. 
- Kaalu ettevõtlust lisaraha teenimiseks. Ettevõtluskonto loomine või osaühingu asutamine. Mõlemal juhul tuleb arvestada, et tuleb maksta teatud summa kohtutäiturile. Mina alustasin ettevõtlusega ja osalisin alusvata ettevõtja baaskoolitusel. Erinevatel koolitustel osalemine on pakkunud väga palju uusi kontakte ja inimesi, kes on aidanud mul elus edasi liikuda. Ka praegu on võimalik osaleda erinevatel koolitustel. Ja Töötukassa pakub ka erinevaid võimalusi. Olen saanud osaleda näiteks tööta ja õpi programmis, koolitustel jne. Ka on tulnud mulle erinevaid pakkusi ja võimalusi blogi kaudu. Näiteks Erasmus+ programmiga sain tasuta esimest korda reisida Armeeniasse. 
- Alusta meelerahufondi kogumist ja säästmist juba võlgades olla. Pärast võlgade tasumist ei taha, et sinu rahanduslik seis on nullis, sest see annab võimaluse sul kergelt sattuda samasse ämbrisse ja sattuda uuesti võlgadesse. Eesmärk on tagada see, et pärast võlgade tasumist uuesti võlgadesse ei satu. Seetõttu ma ei poolda ka seda, et iga vaba raha kasutatakse ära võlgade tasumiseks. Mis juhtub kui haigeks jääd? Mis siis kui vajad pikalt arstiabi ja ravimeid? Õnnetus ei hüüa tulles. 

Muidugi on igaühe olukord erinev aga mulle tundub, et ei piisa sellest kui öeldakse, et võta vastutus ja maksa võlad ära nagu see kõik peaks lihtne olema ja üleöö toimuma. Olen aastate jooksul ise saanud erinevat tagasisidet, lugenud palju võlgadest vabanemise kohta aga jõuan ikka arusaamiseni, et inimesed tegelikult ei tea, kuidas vastutust võtta ja kuidas täpselt võlgadest vabaks saada. Vajatakse ikka konkreetseid tegevusi, et kuhugi poole liikuma hakata. Sea endale eesmärgid, tee eelarve, hoia kulusid kokku ja säästa - kõik need soovitused on head aga on liiga üldised neile, kellel on raha vähe või on võlad. Kui mu sissetulek oli pool miinimumi - mis eelarvet ma sellega teen või kuidas ma säästan, räägimata võlgade tasumisest. Seega tuli minna mööda ebatraditsioonilist teed, võtta riske ja juhinduda enda sisetunde järgi. 

Lisa kommentaar

Email again: