Võlgnevuste tasumine

Sissetulekud on üks oluline osa võlavabaks saamise kompotist. Ilma sissetulekuta mingist võlavabaks saamisest rääkida on üpris keeruline, isegi kui tegeled enda rahaasjadega aktiivselt. Ilma oskusteta pole võimalik palgaläbirääkimisi pidada või head töötasu loota. Võlgadega samamoodi – ei saa läbirääkimisi võlausaldajaga pidada kui raha ei ole. Maksegraafiku saamine eeldab, et inimesel on sissetulek ja makseraskused on möödunud.

Töö, oskused ja sissetuleku loovad baasi, mille najal saab üldse oma rahalised eesmärgid paika panna.

Enne kui me üldse saame rääkida võlgade tasumisest on vaja tagada raha püsikulude jaoks. Kui ma enda teekonda alustasin, siis mu sissetulek oli päris väike ehk siis see ei katnud meie igapäevaseid vajadusi. Korter, lasteaed, toit. Seega tuli mul alustada selles, et ma saaksin püsikulud kaetud.

Edasine samm oli sissetulekuid kasvatada selleks, et tekiks vaba raha, mida kasutada püsikulude katmiseks ja võlgade tasumiseks. See on aeglane protsess kui alustad sisuliselt nullist. On ka teisi, kes on sisuliselt nullista alustanud aga olnud veidi paremas olukorras kas hariduse või töökogemuse poolest. Minul ei olnud kumbagi ja sellest ma alustasin.

Kui ma Tallinnasse kolisin, siis kulud vähenesid päris madalaks ja püsikulud said kaetud. Ülejäänud raha läks kohtutäiturile. Küsisin endalt siinkohal, et kuidas ma saaksin enda sissetulekuid kasvatada, et mul läheks veel rohkem raha võlgnevusteks? Ma otsustasin ettevõtte mõneks ajaks kinni panna ja töötasin teistes organisatsioonides, kus minu töötasust läks tulumaks kogu töötasust ja 20% kohtutäiturile. Ülejäänud töötasu tuli minu kontole, kus sealt omakorda läks raha jälle kohtutäiturile. Summad ei olnud suured aga need oli sammud, mida ma teha sain, et alustada võlgadest vabaks saamist. Ja selliselt olengi seni enda võlgnevusi koguaeg vähendanud.

Kusjuures kui olen läinud töövestlusele, siis olen rääkinud, miks ma tööle tahan tulla ja oma eesmärkidest. Huvitaval kombel pole mulle seetõttu töökohta veel ära öeldud. See tuleks kohe välja, et mul on võlad tasuda ja seetõttu olen ma sammu võrra ees, et vältida veidrat olukorda, et tööandja tuleb minu juurde, kuule me saime sellise asja…See näitab ka ausust ja vastutus, kui rääkida kohe ära, kuidas asjaolud on, mitte tööandja ei saa pärast esimest kuud üllatuse osaliseks. Ja üldiselt on see muljetavaldav kui võlglane ise räägib oma olukorra ära, et tahab vabatahtlikult töötasu kohtutäiturile anda võlgnevuste tasumiseks ja soovib tulumaksu tasumist kogu töötasu pealt.

Veel üks võimalus, mida kasutasin oli see, et ma sain kogu töötasu panna võlgnevuste katteks, sest õpingute ajal sain vajaduspõhist õppetoetust. Kui on toetusi, mis katavad püsikulud, siis saab kasutada kogu teenitud töötasu võlgnevuste jaoks. Esialgu oli see summa muidugi väike aga iga aastaga järjest kasvanud proportisoonis oskustega. Ka praegu kui ma olen kodus ja saan vanemahüvitist, siis sellega katan püsikulutused. Kõik lisaraha, mida ma teenin läheb võlgnevuste katteks. Hiljuti hakkasin töötukindlustushüvitist saama, mille ma panen samuti võlgnevuste katteks, sest püsikulud on mul juba kaetud. Lisaks oli töötukindlustushüvitis sissetulek, millega ma ei olnud sellel aastal arvestanud ja seega kogu see raha saab minna võlgnevuste tasumiseks.

Kuna püsikulud saavad on kaetud, võlgnevuste jaoks saab ka üsna arvestatava summa panna, siis nüüd saan lastele mõeldud raha panna laste jaoks kasvama kasvukontole. Varem ma ei arvestanud raha muutuvateks kuludeks. Sellest aastast panen kuu alguses kohe mingi raha kogumishoiusele. Sel kuul tuli meil muutuvaid kulusid ette. Seoses koolitusega pean minema Tartusse, mul õnnestus saada ka sõidutunde aga need toimuvad Pärnus.

Reaalsuses peaksid olema püsikulu, muutuvad kulud ja raha kõrvale pandud ootamatuteks olukordadeks. Nüüd olen kasutusele võtnud uue nipi – eelarve kalenderi.

Võtsin ette enda raha bullet planneri. Kasutan bullet plannerit rahaliste eesmärkide seadmiseks, kirjutan üles erinevaid nippe, mis mul seoses sissetulekute suurendamise, võlgade tasumisega ja teiste rahaasjadega pähe tuleb. Ma panen kirja konkreetsed rahalised eesmärgid.

Joonistasin kalendri ja kirjutasin juurde, millal saabub mingi sissetulek ja millal on mingi arve tähtaeg või mingi päev, mil tekib mingi kulu. Näiteks märtsis on ema sünnipäev. Excelis on kuidagi keerulisem arvestada kuu lõikes erinevate sündmustega, seega enne teen endale kalendri kõigi sündmustega, mis on rahaga seotud. Siis saan parema ülevaate kuludest, mis mul järgmisel kuul rahaliselt ees ootab. Kindlustab ka selle, et arved saavad õigel ajal tasutud 🙂

Ma mõtlen, et kui ma oleks selle kalendri varem kasutusele võtnud, siis see oleks aidanud mul tavalisest isegi rohkem raha kokku hoida. Näiteks kirjutada üles, millal oleks õige aeg raamatuid pikendada raamatukogus, et viiviseid ei tekiks.

Work in progress:

Work in progress

 

 

 

2 thoughts on “Võlgnevuste tasumine”

  1. See on vist esimene postitus siin blogis, kus on näha, et tegeled aktiivselt võlgade tasumisega. Äge! Aga oleks huvitav numbreid ka näha 🙂 Ainult jutu põhjal võiks öelda, et II sambast lahkumise avalduse võib juba rahumeeli ära tühistada – elatisvõlg saaks ilma selleta ka tasutud.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *