Sissenõudja tegi kompromissi

Üllataval kombel potsatas mulle postkasti kiri ühelt sissenõudjalt, kes oli soovis võlanõudele kompromissi sõlmida. Tegemist oli laste narivoodi järelmaksuga, millel jäi vist paar viimast osamakset tegemata. Tegu ei olnud üldse suure võlanõudega aga kui inimesel tõesti raha ei ole isegi igapäevaste kulude katmiseks, siis on keeruline ka kõige naeruväärsema võlasummaks jaoks raha leida. usjuures tegemist on esimese võlgnevusega järjekorras.

Kohus määras koguvõlgnevuseks 288.63 eurot, millele täitemenetluse korral lisandub kohtutäituri põhitasu ja menetluse alustamise tasu, seega kokku tuli tasuda 407.39 eurot. Praegu näitas pangas selle võlanõude jäägiks 326.83 eurot, seega on kohtutäiturile laekunud 80.56 eurot, millest sissenõudjale on laekunud 57.05 eurot ja kohtutäiturile 23.51 eurot. 

Sissenõudja tegi ettepaneku, kus tasun ainult põhiosa maksed aga mitte kõrvalkulud ehk siis 231.58 eurost jääks alles ainult 147.75 eurot nig tasuksin 10.11 esimese osamakseks 49.25 €.

Ettepanek oli hea.

Samas hakkas alarm hakkas peas tööle. Mis saab kohtutäituri tasust kui sissenõudja nõuab väiksemat summat? 

Võtsin ühendust kohtutäituriga, et sissenõudja on minu poole kompromissiga pöördunud. Õnneks vastas kohtutäitur üsna pea.

„Kui sissenõudja vähendab võlas olevat summat, siis kohtutäiturile tuleb tasuda 51.19% täitmisele esitatud summast.

Täitemenetluse algatamisel mõistis kohtutäitur võlgnikult välja põhitasu summas 99.60 eurot, kuid hetkel kehtiva seaduse järgi on kohtutäituri põhitasu summalt 288.63 eurot on 126 eurot ning 51.19% sellest on 64.50 eurot. Lisaks tuleb tasuda ka täitemenetluse alustamise tasu 19.16 eurot. Eeltoodust tulenevalt kohtutäituri täitekulud kokku oleksid 83.66 eurot. „

Kohtutäiturile tuleks seega tasuda veel 60.15 eurot, sest nende poolses vastuses ei kajastu, et juba makstud osa oleks arvesse võetud.

Kokkuvõttes on see kõva edusamm, sest saaksin 10.11 tasuda tegelikult kogu 147.75 eurot sissenõudjale. Ja samuti annab kohtutäituriga natuke veel „kaubelda”. Arvutasin välja, et kokku tasun siis 407.39 asemel 288.46 eurot, seega 118.93 eurot kokku säästetud.

Veel parem uudis on see, et täitemenetlust alustati 2016 aastal ja tasutud saab see nüüd 2021 aastal ehk ma saavutasin enda eesmärgi. Ma ei tahtnud, et mu võlad oleks vanemad kui viis aastat. Viis aastat oli minu ettekujutuses ja see oli mul kirja pandud aga ma ei mõelnud sellele eriti.

Ma ei mõelnud negatiivseid mõtteid, et ah niikuinii ma seda ei saavuta, sest tegelikult ka mulle endale tundus see viis aastat tagasi pandud eesmärk veidi hoomamatu ja liiga suur ettevõtmine. Lihtsam oleks olnud vabandusi leida. Mul pole piisavalt raha või sissetulekut ja mul on lapsed. Keskendusin sellele, mis mul oli ja mida mulle teha meeldis. Keskendusin neile asjadele, mis teevad mind õnnelikuks. Sain muidugi ka palju kriitikat ja saan seda isegi praegu. Mind nimetatakse isekaks, enesekeskseks ja kelleski, kes mõtleb ainult iseendale ja enda heaolule. Mis minu silmis muidugi tõele ei vasta. On siis tõesti nii halb kui inimesel on kindlad põhimõtted, mille järgi ta elada tahab ja püüab enda eesmärke saavutada? 

Ma seisan enda laste heaolu eest. Ma ei ütle, et ma pean tingimata neile kogu maailma jalge ette tooma aga ma tahan enda käitumisega neile eeskujuks olla, et puue või tervis ei ole takistuseks hea sissetuleku juures. Mõnikord tuleb elus ette raskeid aegu ja läbikukkumist. Mõnikord peab oskama ka kaotada aga õige inimene otsib endale vahendid, et olukorrast välja tulla.

Mängu kaotus ei määra seda, et oledki kaotaja, vaid annab sulle võimaluse õppida uut strateegiat ja läheneda asjale uut moodi. Ja mõnikord on kaotus tekkinud juhuse tahtel ja ootamatult. Jalgapalli meistrivõistlused oleks hea võrdlus. Osad võidavad, osad kaotavad aga keegi ei viska neist palli seina. Mõne aja pärast ollakse jälle võistkonnaga platsis lootuses esikoht endale krabada.

Mulle meeldib perega kaarte ja lauamänge mängida. Nii mõnegi mängu olen kaotanud aga see ei tähenda, et ma enam ei mängi või olengi kaotajaks loodud. Ei, ma asun uuesti mängima ja võib olla uus strateegia toob võidu. (Muide me nimetame hoopis võitjaid lollakateks 😀

Nende võlgadega on samamoodi. Ma ei teagi, kas see võlg sai makstud tänu seatud eesmärgile või oli see juhus ja keegi halastas mu peale. Viis aastat tagasi enda olukorras poleks tänast päeva osanud ma endale ette kujutada. See oli mingis mõttes kirja pandud soovunelm. Samas ma keskendusin enda teekonnal enda oskustele ja võimalustele ning kõigele mulle kui selle, mida mul elus ei olnud. 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *