Säästlik Veebruar aka. Frugal February

Kuna veebruar on lühike kuu, siis on see suurepärane aeg kokkuhoidlikkuse väljakutseks. Põhimõte on lihtne – veebruaris vähendada või lõpetada üleliigsete kulutuste tegemine. See väljakutse võimaldab kriitilise pulguga üle vaadata enda kulutused ja püüda säästa nii palju kui võimalik.

Mõned nipid säästuveebruaris osalemiseks, mida näiteks Investeerimisklubi on varem välja toonud.

Tee ise toitu!

Mõnede jaoks on ise toidu valmistamine väga lihtne väljakutse. Nad eelistavad juba praegu ise valmistatud söögi söömist, kuna nad armastavad kokata.
See väljakutse peaks laienema nii hommiku-, lõuna- kui ka õhtusöökidele.
Kõige suurem võit võib tulla näiteks:
– kui jätad hommikukohvi ostmata
– teed ise lõuna endale tööle kaasa
– õhtuti ei käi väljas söömas, ega telli toitu koju, vaid valmistad kodus ise.
See võib olla täitsa üllatav, aga nii on võimalik oma toidueelarvet kuni 20% koomale tõmmata. Ja ilma, et sinu kõht peaks kannatama!
Me ei ütle, et nii peaks koguaeg tegema – kuid proovime veebruaris vähemalt järgi?

Ära kuluta!

Vali oma kulukategooriate hulgast välja üks, millele sa veebruari kuus üldse raha ei kuluta. See võib olla näiteks meelelahutus, riiete ostmine, väljas söömine või mõni muu kategooria, kus kulutad soovitust rohkem.
Teinekord selline äkiline kulutamise peatamine aitab mõista, et sellele kategooriale ei ole ka edaspidi tarvis nii palju kulutada.
Kokkuvõtteks:
– Vali kategooria, kus kulutuste peatamine on kõige lihtsam;
– Vali kategooria, kus kulutad igal kuul kõige rohkem ning mida soovid kontrolli alla saada.

Mina näiteks ei osta riideid, väljas söömas käin pigem laste pärast. Vahel tellin süüa koju kui ma mul on migreen ja toidutegemine oksele ajab.

Säästa rohkem!

Sea eesmärk panna kõrvale rohkem raha kui muidu! Kui sa ei ole veel kandnud mingit kindlat summat oma säästu- või investeerimiskontole, siis on tagumine aeg see liigutus ära teha.

Et tegevus oleks veel säästlikum, siis kanna natuke rohkem raha, kui algselt plaanisid. See aitab potentsiaalselt sinu säästumäära veebruaris veel rohkem kasvatada. Kanna vähemalt niipalju raha ära, et vahe oleks märgatav.
Seejärel veendu, et ülejääv raha on piisav, et säästlikult kuu lõpuni hakkama saada. Et kõht oleks täis, katus peakohal ja ise õnnelik!
Muidugi võid seda harjumust korrata ka järgmistel kuudel ning miks mitte pikendada aasta lõpuni välja.

Tee ise!

Otsi näiteks 3 teenust, mille eest sa tavaliselt maksad ning tee ise ära.
– Kui sul käib koristaja, siis veebruaris loobu teenusest ning korista ise.
– Kui sulle meeldib pagari juurest osta värsket saia või saiakesi, siis sel kuul küpseta üks laar ise.
– Selle asemel, et restoranis süüa tekita sarnane õhkkond endale koju ja reprodutseeri õhtusööki.

Kuu lõpus näed, milline neist säästmisnippidest tõesti töötas ja mida tasub tulevikuski ise teha.

Mina kavatsen säästa toidukuludelt vähemalt 20%.

Ma tegelikult sain veel ühe nipi. Mul oli kombeks poodi minnes alati vaadata palju mul kontojääk on, kuid ma sain mõtte, et ma peaksin vaatama hoopis enda eelarvet ja mitte kontojääki. Et kui mul on poodi minnes konkreetne summa ette nähtud, siis seda summat ma poes kasutangi.

Pange kirja, kas kavatsete ka säästlikust veebruarist osa võtta?

2 thoughts on “Säästlik Veebruar aka. Frugal February”

  1. Meie 4-liikmelisel perel on toidupoe eelarve olnud aastaid juba sama – 300€ kuus ehk 10€ päevas. Kuna päevaraha selline ilus ümmargune, siis on lihtne peast arvutada, kas oleme eelarvega jooksvalt plussis või miinuses. Selle summa sees lisaks söökidele-jookidele ka hügieeni- ja majapidamistarbed. Kuu alguses kanname abikaasaga mõlemad raha ühisele toidupoekontole ja sellega majandamegi. Kui raha on enne kuu lõppu otsas, siis teeme kapitühjenduse (või kui abikaasa ei viitsi seda teha, siis ostab oma “vaba” raha eest). Nii lihtne ongi. Tulud on nende aastatega kasvanud, toidukulud mitte.
    Olen muide samuti migreenik ja kui olen migreeniga pikali, siis abikaasa teeb süüa.

    1. Tundub, et meie 5-liikmeline pere on siis veel päris kokkuhoidlik, sest nädala peale meil kulub umbes 60 euro kuus. Summa jääb ümmarguselt ka sinna 300 euro juurde. Koos siis söökide-jookide ning hügieeni ja majapidamistarvetega.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *