Raamat: “Naabermaja miljonär”

Selle raamatu autorid on teinud uurimuse, millised Ameerikas miljonärid on tegelikult rikkad. Üllatav, et kõik rikkad ei olegi rikkad, vaid ainult näiliselt rikkad, sest neil on luksusautod, jahid, lapsed käivad erakoolides, kallid rõivad jne. Kuigi see raamat räägib Ameerika miljonäridest, siis tuleb esile ka Eestis esinevaid arusaamisi rahaasjadest. Üks neist on näiteks lastele raha kulutamine või andmine, millest ka ise viimati kirjutasin.

Enamus miljonäre ei teeni väga suurt tulu ja on pigem pärit vaesemast perekonnast. Nad on rikkaks saanud, sest kulutavad vähe ja säästavad palju. Nad on kogu raske tee omal käel läbi kogenud, seega loomulikult tahetakse enda lastele anda suurem eelis ja edumaa – parem haridus, paremad võimalused, palju huviringe, taskuraha jne. Raamatus on head näited kirja pandud, miks ei peaks lastele taskuraha andma ja miks pigem võimaldada ka neil kõik raskused läbi teha.

Raamatut läbib ka põhimõte, et rikas pole see, kes palju kulutab, vaid see, kelle varade puhasväärtus on kõrge. Olen varem ühes postituses välja toonud enda vara puhasväärtuse, mis praegusel hetkel on miinustest aga need miinused on igas aastaga vähenenud. Üldises plaanis ei saa rääkida sellest, et mu eesmärk on võlavabaks saada, vaid mu eesmärk on aasta aastalt enda vara puhasväärtuse kasvatamine. Siinkohal läbi enamus võlgnike arusaamised lahku, sest nende eesmärk on kiirelt võla vabaks saada. Minu eesmärk on enda vara kasvatada, millest üks osa on oma kohustuste vähendamine, sealjuures võlgadest vabanemine. Tahan olla rahaliselt paremal järjel pärast võlgadest vabanemist ja kindlustada juba praegu endale see, et ma rahaliselt samasse ämbrisse ei satuks.

Raamat võib esialgu tunduda tüütu erinevate arvude, protsentide ja tabelite kõrvalt. Kõige huvitavam olid peatükid, mis rääkisid lastest ja neile rahatarkuse õpetamiseks.. Et kui vanem on saavutanud hea järge, siis läheb kuskilt piir nende toetamisega. Oma lapsi tuleks õpetada kala püüdma ning neile tuleks õpetada kokkuhoidlikust.

Raamat pakub skeemi, kuidas rikkaks saada aga kui paljud tegelikult sellise tee endale ette võtavad? Tean omast kogemusest, et kulutusi vähendada paarisajale eurole ei ole kerge, sest see tähendab teatud mugavustest loobumist. Skeem “stabiilne sissetulek->liigsete kulude vältimine->säästmine->investeerimine” on kõigile inimestele jõukohane, et ennast nii majanduslikest raskustest välja kaevata kui jõuda rahalise jõukuseni või lausa rahalise vabaduseni. Ise olen nendes kõigis punktides aktiivne – loon sissetulekut ja õpin selleks, et saaksin endale head sissetuleku, üleliigseid kulutusi meil ei ole, säästan selleks, et saaksin kohustusi vähendada ja investeerida. Investeerimine on siinkohal lai mõiste muidugi aga alustada tuleks olulisemast ehk pensionist ja meelerahufondist. Ka lastele tuleks mõelda, sest õppivat last tuleb toetada kuni ta saab 21 aastaseks.

Mõned mõtted, mis raamatus miljonäride kohta jagatakse:

  • Nad kulutavad oluliselt vähem raha, kui neil oleks võimalik.
  • Nad kulutavad oma aega, energiat ja raha efektiivselt – viisil, mis soodustab rikkuse kogumist.
  • Nad usuvad, et rahanduslik sõltumatus on olulisem kui oma kõrge sotsiaalse staatuse väljanäitamine.
  • Nende vanemad ei toetanud neid täiskasvanuks saades rahaliselt. Mida rohkem raha vanemad oma täiskasvanud lastele annavad, seda väiksem tõenäosus on neil lastel kunagi jõukaks saada.
  • Nende täiskasvanud lapsed on majanduslikult iseseisvad.
  • Nad on osavad turuvõimaluste ärakasutamisel. Raamatus soovitatakse tegeleda alal, kus on võimalik osutada teenuseid neile, kes juba on jõukad. Kusjuures see oli teema, millega me rääkisime oma investeerimissõbrannadega – tuleb mõelda, kes on sinu klient. see klinet võib olla ka sinu tööandja, kellelt soovid palgakõrgendust saada.

Kes on raamatut lugenud, siis jagage, mis endale raamatust kõige rohkem meelde jäi?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *