Must luik õpetab rahatarkust

Ükskord andis isa meile õega taskuraha. Üldiselt vanemad meile taskuraha ei andnud või selle saamiseks tuli “tööd” teha. Kõige rohkem on meelde jäänud kartulipõllul mardikate korjamine, peetite kõplamine, maasikate rohimine ja põllukivide korjamine.

Ka seekord ei andnud isa raha niisama, vaid selle eest tuli emale emadepäevaks kingitus osta. Pärast kooli läksimegi õega kahekesi meie väikesesse aleviku poodlema. Valikut väga ei olnud. Oli üks kodukaupade pood ja mõned turuputkad. Käisime need kõik ükshaaval läbi ega osanud midagi valida. See oli esimene kord kui meile selline rahaline väljakutse anti, et oske kingitus. Lõpuks ühes viimases putkas jäi meile silma portselanist must luik. Vot ei teagi, miks meile see silma jäi ja kumb meist õega just selle kingi emale välja valis. Või oli otsus ühine ja me lihtsalt ei suutnud midagi muud valida. Aeg hakkas ka otsa saama ja oli vaja bussile kiirustada.

Tähtis päev saabus ja saime emale kingi üle anda. Sellele järgnes kohmetu olukord, sest ema püüdis viisakas olla, kuid tegelikult me saime aru, et emale kink ei meeldi. Lapsena me muidugi aru ei saanud, mis meie valitud kingil valesti oli ja ega tookord vanemad väga meile ei seletanud ka. See must luik on emal tänaseni alles ja hiljem on ta mõned väikesed kujukesed juurde saanud. Talle meelib erinevatest riikidest päris rahakassasid koguda. Ükskord Rootsis nägime ühte rahakassat aga see oli poeomaniku enda oma ja kõik teised rahakassad olid juba läbi müüdud. Lõpuks pidin poeomanikuga kaupa tegema, et me ostaks selle ainsa kassa ära. See oli sinine põrsas. Mu esimene nö kauplemiskogemus, kuigi tegelikult ütlesin, et me ostaks selle sinise põrsa. Julgust peab olema, et küsida 🙂

Samas on mustal luigel ja sinisel põrsal suureks erinevuseks see, et üks kogub tolmu aga teise sisse saab raha koguda.

Kui teie praegu enda kodus ringi vaataksite, siis kui palju on teil asju, millel puudub väärtus ja mis ei ole praktilised? Asjad, mis lihtsalt seisavad ja koguvad tolmu? Kui kõik need asjad kokku koguda saab arvutada palju on nende asjade väärtus. Meil on näiteks abikaasa roller, mis seisab ja kogub lund. Selle ostuhind oli 250 eurot. Kui see summa jagada tunnipalgaga, siis saad teada mitu tundi tööd selle asja saamiseks teha oli vaja. Ma sain 18 tundi tööd! Kaks ja pool päeva tööd teha, et osta endale midagi, mida vaja ei ole. Pole raisanud mitte ainult raha, vaid ka oma aega!

Kuidas ma lõpuks teada sain, miks must luik emale ei meeldinud? Selleks läks aastaid mööda kui meil kõigil rahaliselt kitsas oli, kuid soovisime lastele ikka meeleolukaid jõule. Meil olid mitu pere ja tegime loosipakke peredele, kus kõige olulisem kriteerium oli see, et see peab mahtuma kokkulepitud eelarvesse ja see asi peab olema, midagi sellist, mida saab igapäevaselt kasutada. See asi pidi olema praktiline. Pärast seda olen seda luike vaadanud ja mõelnud, et mis meil arus oli? Mõelda vaid kui oleksin juba siis teadnud, et ei tasu osta asju, mis sulle mingit väärtust ei anna. Kulutada raha asjale, mis lihtsalt seisab ja kogub tolmu. Veidi kurb on tõdeda, et ma õppisin musta luige väärtuse selgeks alles aastaid hiljem kui mul endal lapsed olid 😀 Samas see teadmine tuli minu jaoks õigel ajal kui mul asjad majanduslikult kehvaks läksid. See aitas mul loobuda kõigist mugavustest ( kuludest) ja minna oma mugavustoonist välja. Mõningaid oste ma üldse ei pea vajalikus. Näiteks küünlad. Ma ostan neid ainult siis kui on vaja surnuaiale minna. Riideid püüan mitte osta kui need pole just tööle või kooli vajalikud. Naistinvestorite klubis oli mingi live, kus selgus, et Kristi Saarel on ainult üks jope. Ja mina rõõmsalt, et oh ma polegi ainus. Üks paar tosse, üks paar talvesaapaid, üks paar kummikuid, üks paar kingi. Kõik. Üks paar dressipükse, üks paar retuuse jne.

Siinkohal saab juba praegu iseendale kasulik olla ja müüa maha need asjad, mida vaja ei ole ja niisama seisavad. Sellise mõttega saab ka üle vaadata ka oma kulutused. Palju ma pean tööl käima, et elekter makstud oleks? Kas mul on elektri vaja? On, aga äkki ma saan seda kulu vähendada? Kas elekter aitab mul raha sisse tuua? Minul näiteks aitab, sest ilma elektrita ma ei saaks interneti kasutada ja mul puuduks juurdepääs erinevatele võimalustele, et sissetulekut teenida. Ja mõnda aega mul Interneti ei olnud, sest seda saab raamatukogus kasutada või mõnes tasuta wi-fi alas. Vahepeal olid mul kõik tasuta wi-fi alad teada ja telefon andis märku, et ma olen wi-fi alas. Aga praegu töö ja õppimise huvides on parem kui see kodus on olemas. Ruuteri pealt saab raha kokku hoida ja kasutada mõnd vana telefoni kuuma kohana (hot spot).

Järgmiseks, palju pead tööl käima, et enda korteri eest maksta? Kas oleks võimalik üüri vähendada või leida sarnane elamispind soodsamalt? Või oleks mõtekam osta oma kodu ja maksta kodulaenu? Ja samamoodi jälle mõelda, et kas see kulu ongi koguaeg minu jaoks kulu või on see mingil hetkel mingi vajalik teenust või toode, mis tooks raha sisse?

Mul endal on hea näide selle kohta, et ma ostsin endale peegelkaamera. Kui mul makseraskused tekkisid, siis soovitati mul oma vara maha müüa, et kohustusi vähendada. Kahjuks toona mul ei tulnud pähe asjale selliselt läheneda, et ostetud kaamera võib mulle rohkem raha sisse tuua ehk siis see oli minu jaoks enm kulu. Oma viga ma taipasin siis kui inimesed hakkasid mulle kirjutama, et nad maksaks mulle raha pildistamise eest. Ja siis ma hakkasin arvutama ja tänaseni kahetsen, et võtsin kuulda kedagi, kes ei tee vahet, milline vara on kulu ja tuleks maha müüa ning milline vara on selline, mis pikemas perspektiivis võib sulle raha sisse tuua.

Mitu musta luike teil on? 😀

 

1 thought on “Must luik õpetab rahatarkust”

  1. Pingback: Lapsed ja raha - Rahaasjadest

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *